carita
edo

Campeche

Gobernador:
Fernando Eutimio Ortega Bernés
Periodo:
16/09/2009 al 15/09/2015
Gobernadores anteriores:
Jorge Carlos Hurtado Valdez (PRI)
Periodo:
16/09/2003 - 15/09/2009

José Antonio González Curi (PRI)

Periodo: 16/09/1997 - 15/09/2003
35 Diputaciones locales
11 Ayuntamientos